Wsparcie dla przedsiębiorczości społecznej.

Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej z siedzibą w Dzierzgoniu prowadzony jest przez Regionalne Towarzystwo Inwestycyjne w Dzierzgoniu działające w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju PERSPEKTYWA oraz Stowarzyszeniem Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku na podstawie akredytacji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 01.03.2019 r. nr DES.III.7421.4.2019.KG.

Celem OWES jest wzmocnienie roli sektora ekonomii społecznej w kształtowaniu polityki społecznej na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym z subregionu nadwiślańskiego poprzez:

1. wzmocnienie potencjału powstających oraz istniejących podmiotów ekonomii społecznej jako sektora dostarczającego usługi i produkty,
  2. powstanie i utrzymanie miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych,
  3. rozwój partnerskiego i przyjaznego środowiska międzysektorowego, szerzenie idei ekonomii społecznej.

Rolą OWES jest planowanie, kreowanie i realizowanie kompleksowych działań wspierających sektor ekonomii społecznej w subregionie nadwiślańskim oraz promowanie przedsiębiorczości społecznej służącej integracji zawodowej osób zagrożonych marginalizacją.

OWES zajmuję się (niezależnie od źródeł finansowania) kompleksowym wspieraniem podmiotów ekonomii społecznej i osób indywidualnych zainteresowanych uruchomieniem przedsięwzięcia z zakresu ekonomii społecznej. Kompleksowość działań wspierających polega na:

1. wspieraniu rozwoju ES w regionie
  2. budowaniu sieci współpracy
  3. działalności edukacyjno-promocyjnej ES – informacja, doradztwo, szkolenia,  poprzez:

Podstawowe zadania OWES  to:

Wsparcie informacyjne

Wsparcie animacyjne

Planowane działania:

• konferencje,
  • spotkania/warsztaty dla grup inicjatywnych,
  • wsparcie wspólnych projektów,
  • wizyty studyjne.

Wsparcie doradcze

Planowany rodzaj doradztwa:

• ogólne – doradca kluczowy
  • specjalistyczne (np.: prawne, finansowe i marketingowe) – kluczowy doradca biznesowy, doradca specjalistyczny
  • doradztwo biznesowe dla istniejących PS – kluczowy doradca biznesowy
  • doradztwo zawodowe – prowadzone przez doradcę zawodowego,

Doradztwo świadczone jest przez kluczowego doradcę, lub–w wyjątkowych przypadkach – przez odrębnego doradcę oraz specjalistę ds. wsparcia procesu doradczego w sposób bezpośredni (osobiście przez doradcę), lub pośredni (drogą elektroniczną)i telefoniczną.

Wsparcie szkoleniowe – z zakresu ES i przedsiębiorczości społecznej, zgodnie z profilem działalności i potrzebami odbiorców usług

Planowany rodzaj szkoleń:

• ogólne
  • zawodowe
  • branżowe

Wsparcie finansowe dla PES

Planowane działania:

• dotacje
  • wsparcie pomostowe

Wsparcie na rzecz rozwoju partnerstwa

Jako akredytowany Ośrodek udzielamy kompleksowego wsparcia w obszarze realizowanego projektu pn.: „Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii  Społecznej” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6. Integracja, Działania 6.3 Ekonomia społecznej, Poddziałanie 6.3.2 Podmioty ekonomii społecznej.

Podstawowe informacje o projekcie:

Tytuł projektu: Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej

Umowa o dofinansowanie projektu nr RPPM.06.03.02-22-0001/18-00

Okres realizacji projektu : 01.11.2018-30.06.2023

Dofinansowanie projektu: 10.999.866,65 zł, w tym:

– płatność ze środków europejskich – 10.489.566,65 zł

– dotacja celowa z budżetu krajowego – 510.300,00 zł

NOWES funkcjonuje od dnia 01.03.2019 r. – od dnia otrzymania akredytacji.

Biuro projektowe:

Regionalnego Towarzystwa Inwestycyjnego S.A.  w Dzierzgoniu,

ul. Wojska Polskiego 3, 82-440 Dzierzgoń

E-mail: nowes@nowes.pl

Biura pracowników NOWES:

Stowarzyszenie Na Rzecz Oparcia Społecznego i Rozwoju „Perspektywa”,

Kończewice 51, 82-213 Miłoradz,

Telefon 506500253,

E-mail: perspektywa.pomorskie@gmail.com

Stowarzyszenia Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku,

ul. Wojska Polskiego 499, 82-200 Malbork,

Telefon 55 272 36 78,

E- mail: pkd@swp.malbork.pl

W terenie pracują dla Państwa nasi animatorzy i doradcy kluczowi, kluczowi doradcy biznesowi do których kontakt podany jest na naszej stronie.

U animatorów lokalnych:

• uzyskają Państwo informacje dotyczące Ekonomii Społecznej,
  • zapoznają się Państwo z naszą BEZPŁATNĄ ofertą,
  • otrzymają Państwo wzory dokumentów, które po wypełnieniu uprawniają do skorzystania z oferowanego wsparcia przez NOWES.

Z Doradcami Kluczowymi, Kluczowymi Doradcami Biznesowymi będziecie Państwo pracować nad profesjonalizacją działań, tworzeniem lub / i rozwojem PES i PS .

ANIMATORZY

Małgorzata Święcka Nr. tel.: 506 500 253 E-mail: m.swiecka@nowes.pl